HOGYAN TÖLTSD OKOS TELEFONODAT HELYESEN

Közzétette: Admin 2018. január 05. péntek  | Hozzászólás

Hogyan kell helyesen tölteni a mai okostelefonok akkumulátorát? Kell-e órákon át tölteni az első használat után? Jó-e, ha teljesen lemerítjük a mobilt?

Az akkumulátorok terén az elmúlt években nem igazán volt lényeges fejlődés. Eszközeink ugyanúgy lítiumos akkumulátorral működnek és általában ugyanúgy tölteni kell 1-2 nap után. Az akkumulátorok pár év után veszítenek kapacitásukból, ami természetes folyamat, de hogy mennyit veszít, az nagyban függ a töltési szokásoktól. Lenti videónkból megtudhatjátok a cím kérdésére a választ, de ha inkább olvasnád, azt is megtalálod lentebb (vastagon kiemelve a lényeg).

 

Hogyan töltsük a telefont?

Ha megveszel egy új okostelefont, nem kell “kisütni” az akkut, nem kell 10-16 órán át tölteni, ezeket már úgy tervezték, hogy beüzemelés után egyből használható legyen, nincs semmi különösebb dolgod az akkuval. A lítium-ion akkumulátorok élettartamát akkor lehet a leginkább kiterjeszteni, ha próbáljuk 40%-os töltöttség fölött tartani. Amennyiben az alá esik a töltöttség és lehetőséged van rá, akkor érdemes rátölteni. Ez nem úgy értendő, hogy figyeled a telefont, hopp 39%, már dugod is fel, a lényeg, hogy ne hagyd lemerülni, amennyiben erre van lehetőséged.
 
Galaxy Note8
 
Az sem tesz jót, ha teljesen feltöltjük 100%-ig minden alkalommal. Nem végzetes hiba, ha egyszer véletlen rajta maradt a töltőn a telefon, de ha folyamatosan, életvitel szerűen 100%-ra töltöd a telefont, az hosszú távon rövidíti az élettartamát. Az optimális megoldás, ha 40-80% között próbálod tartani a töltöttséged.

Mikor csináljak teljes töltési ciklust?

Szakértők szerint havonta maximum egyszer töltsük fel lemerült állapotából 100%-ra a telefont. Ez a folyamat újrakalibrálja az akkumulátort, ami gyakorlatilag megfelel egy számítógép újraindításnak. Ez sem kötelező, de ha havonta egyszer épp eszedbe jut, akkor megcsinálhatod.

Tölthetem a telefonom egész éjszaka?

A mai modern okostelefonokat felkészítették erre az eshetőségre is. Elég okosak ahhoz, hogy ha teljesen fel van töltve az akkumulátor, akkor elzárják a csapot és nem fogadják a töltést, tehát nincs nagy rizikója, ha éjszakára töltőn hagyjuk. Azonban a szakértők azt tanácsolják, hogy ha tokban használod a telefont, akkor abból vegyük ki, ha éjszaka töltjük, ugyanis előfordulhat, hogy tokban jobban melegszik a telefon, amit ugyebár a lítium akkumulátorok nem nagyon szeretnek.
Xiaomi Mi A1
 

Használhatok-e gyorstöltést?

Amennyiben támogatja a telefonod, úgy minden további nélkül. A különböző gyártók különböző technológiákat használnak. Ott van a Qualcomm Quick Charge, a MediaTek Pump Express, a Samsung Adaptive Fast Charging, a Huawei Super Charge és mondjuk az Apple által használt Power Delivery technológia. Ha lehet, használjunk minden esetben a telefonhoz kapott gyári töltőt, ha az elromlik, akkor lehetőség szerint szerezzünk be ugyanolyat vagy legalább az adott készülékgyártótól vásároljunk. A harmadik féltől származó töltők lehetnek jó minőségűek, támogathatják az adott gyorstöltési szabványt, erre mindig figyeljünk oda, de SOHA NE használjunk olcsó, eBayről vagy Wishről vásárolt utángyártott, gagyi töltőket, ugyanis könnyen tönkretehetik az akkumulátort. A garasoskodást ne a töltőnél kezdjük, ha sokáig szeretnénk használni a telefont.
Mate 10 Pro
 
Amennyiben olyan töltőt használsz, ami nagyobb amperrel tölt, akkor sincs túl nagy probléma, hála a telefonok Power Management IC-jének. Ez a kis chip kommunikál a töltővel és csak annyi áramot kér, amennyit a telefon akkumulátora képes fogadni. Így például egy régebbi iPhone nem támogat gyorstöltést, de a PMIC chipnek köszönhetően nyugodtan tölthetjük magasabb amperszámú, pl. iPad töltővel, a telefon észlelni fogja, hogy nem a gyári töltőt használjuk, így a képességeinek megfelelően veszi a töltést.

Végszó

A lítium alapú akkumulátorokat lehetőség szerint nem szabad teljesen lemeríteni, próbáljuk optimálisan 40% környékén tartani, de 20% fölött már mindenképp javasolt tölteni. Ne töltsük mindig 100%-ra, 80-85%-nál már levehetjük a töltőről. Mindig használjunk gyári töltőt vagy jó minőségű utángyártottat, semmiféleképp ne gagyi 1 dollárosat.
 
A Battery University tanulmányából kiderült, hogy ha 0-ról 100%-ra töltjük mindig a telefonunkat, akkor 300-500 töltési ciklus után 30%-ot veszít a kapacitásából, viszont ha 25% merülés után egyből visszatöltjük azt, az akkumulátor akár 2500 ciklust is kibír komoly kapacitáscsökkenés nélkül.
Pixel 2, OnePlus 5T, iPhone X
 
Az akkumulátorod nem fog egyből meghalni, ha egy héten 3x hagytad lemerülni, mert épp nem bírta ki hazáig, emiatt nem kell aggódni. Az említett tippek az optimális működést segítik elő, ha így töltöd a telefonod, akkor tovább lesz képes megtartani a kapacitását az akku, ha viszont minden egyes alkalommal lemeríted teljesen és 100%-ig feltöltöd, akkor az hosszú távon nem tesz jót, többet és hamarabb fog veszíteni a kapacitásából, hamarabb kell majd cserélni.
címkék: telefon, töltés

Neked ajánlott :


© Copyright 2013 ezdurva.hu